Michaela10. 9. 2024

Dobrý den, mému dědovi před rokem a půl byla diagnostikována rakovina hrtanu po ozáření bylo pak vše v pořádku, ale teď nedávno mu byli zjisteni metastáze na plicích a žádná operace ani chemoterapie nepřipadá prý v úvahu, že by mu to ublížilo a žádné jiné informace nám k tomu nedali ( myslím si že ho jen tak odbyli) tak se chci zeptat zda by mu mohla pomoct nějaká iminoterapie nebo něco jiného? Děkuji za odpověď krásný den.

Dobrý den, při metastatickém postižení plic u karcinomu hrtanu jsou možné následující modality léčby: kombinace chemoterapie a imunoterapie, imunoterapie, cílená léčba/chemoterapie, paliativní chemoterapie, operační řešení, radioterapie (např. stereotaktické ozáření u "malého" metastatického postižení), paliativní zákroky, symptomatická léčba Vše záleží na celkovém stavu pacienta, rozsahu postižení, vedlejších chorobách. S pacientem, případně s rodinou, je dobré možnosti či nevhodnost léčby probrat a vysvětlit.

MUDr. Vít Ulrych