V letošním roce lze tedy očekávat spoustu aktivit zaměřených na ošetřovatelství a porodní asistenci. I v naší nemocnici připravujeme nejen na Světový den zdraví (7. dubna 2020), ale i na Den sester (12. května 2020) akce pro naše kolegyně a kolegy jako poděkování za jejich obětavou práci.
Pro zajímavost:
Sestry a porodní asistentky tvoří v mnoha zemích více než 50 % zdravotnických pracovníků.
Florence Nightingalová
(12. května 1820 Florencie, Itálie – 13. srpna 1910, Mayfair, Londýn) byla anglická ošetřovatelka šlechtického původu, autorka odborné literatury a průkopnice srovnávací lékařské statistiky.
Doma se nesetkala s velkým pochopením ani oporou ve své chuti stát se zdravotní sestrou, jelikož v té době mělo postavení zdravotní sestry velice špatnou pověst. Navíc v 19. století ženy z lepších domácností většinou nepracovaly. Trvalo přes 10 let, než její rodiče souhlasili s tím, aby z ní byla zdravotní sestra. V roce 1844 se stala vůdčí osobností za zlepšení lékařské péče v nemocnicích.
V roce 1860 otevřela Florence Nightingalová první zdravotnickou školu v Anglii. Zdravotní sestry a porodní asistentky byly vedeny místními lékaři, kteří vycházeli z vědeckých a moderních norem. Tato škola vznikla v nemocnici Sv. Tomáše a dnes se jmenuje Škola Florence Nightingalové pro zdravotní sestry a porodní asistentky. Roku 1869 Nightingalová otevřela spolu s Dr. Elizabeth Blackwellovou vysokou školu medicíny pro dívky.
Byla inspirací pro sestry i v Americké občanské válce a vláda Unie se na Nightingalovou obrátila i s prosbou o pomoc při organizaci polních nemocnic. Poskytla také znalosti zakladatelce ošetřovatelství v Americe Lindě Richardové.
Jako uznání své práce obdržela od královny Viktorie Královský Červený kříž a jako první žena britský Řád za zásluhy pro britské impérium. Na počest jejího narození se slaví 12. květen jako Mezinárodní den sester (ošetřovatelství).
Zemřela ve věku 90 let 13. srpna 1910 doma v Londýně.
Zdroj: cs.wikipedia.org