Odborníci z rehabilitačního centra a Centra duševní rehabilitace berounské nemocnice se nově zaměřují právě na rehabilitaci těch pacientů, kterým se buď vlivem získaného poškození mozku nebo degenerativními onemocněními zhoršují kognitivní funkce. Pečuje o ně multidisciplinární tým složený z lékařů, ergoterapeutů, fyzioterapeutů, psychologů a speciálních pedagogů. Nemocnice v Berouně je tímto komplexním pojetím péče na jednom místě zcela unikátní.
Prvním krokem ke kognitivní rehabilitaci je vždy doporučení lékaře. „Indikujeme pacienty, u kterých jsme vyšetřením zjistili nějaký problém v rozumové oblasti. Současně musíme vyloučit, že se v mozku pacienta nenachází žádná organická porucha, kterou bychom museli řešit jiným způsobem. V tu chvíli přistupujeme ke kognitivní rehabilitaci – jako jedné z možností - a začínáme trénovat mentální funkci, která je oslabená. Tento způsob rehabilitace využíváme u řady pacientů s psychiatrickými poruchami, neurodegenerativním onemocněním či jiným postižením mozku. Ze zkušenosti víme, že u takovýchto pacientů se správnou rehabilitací dá oddálit nejen progrese onemocnění a také celkově zlepšit mentální výkonnost,“ uvádí neurolog a psychosomatik Centra duševní rehabilitace a člen multidisciplinárního týmu kognitivní rehabilitace MUDr. David Pánek, Ph.D. a dodává: „Pracujeme
s pacienty, jejichž obtíže se pohybují na hranici psychiatrie a somatické medicíny. Vytváříme multioborový model neurokognitivní rehabilitace, ve kterém se propojují zkušenosti neuropsychiatrie, neurorehabilitace a ergoterapie.“
V momentě, kdy je pacient vyšetřen a doporučen ke kognitivní rehabilitaci, dostává se nejčastěji do péče ergoterapeuta, fyzioterapeuta, psychologa a dalších odborníků. Ty pak nejvíce zajímá, jak pacient dokáže komunikovat, rozumět běžným úkolům, jak je na tom s pamětí, logickým uvažováním, jak se orientuje v čase a prostoru. „S pacienty pracujeme pomocí různých softwarů a aplikací. Máme k dispozici moderní detailní screeningové počítačové programy, které odhalí i poruchy menšího charakteru a které nemusí být na první pohled patrné. Aplikujeme také pohybovou terapii s biofeedbackem (biologická zpětná vazba je terapeutický postup, který zahrnuje měření osobních fyziologických veličin jako krevní tlak, tep, teplotu, pocení, svalové napětí (EMG) v reálném čase a jejich prezentaci ve vhodné formě pacientovi - pozn. redakce), robotikou, dual task terapii neboli terapii dvojího úkolu. Ta spočívá ve vykonávání dvou úkolů naráz, například počítání při chůzi,“ vysvětluje náměstek pro rehabilitační péči berounské nemocnice Mgr. Jakub Pětioký, DiS., MBA.
Význam pohybové terapie při kognitivní rehabilitaci potvrzuje i ergoterapeutka Rehabilitační nemocnice Beroun PhDr. Kristýna Hoidekrová, Ph.D.: „Obecně je trénink kognitivních funkcí více efektivní, pokud je doplněný právě pohybovou terapií. Ta podporuje soběstačnost pacienta v běžných denních činnostech, jako je vaření, oblékání, péče o rodinu a domácnost, nakupování a další. Nejedná se pouze o pacienty s neurodegenerativním onemocněním, ale i o pacienty po jiném získaném poškození mozku či o běžně stárnoucí populaci. Výjimkou však nejsou ani pacienti, kteří trpí nějakou formou získaného poškození mozku nebo pacienti s duševním onemocněním. Jako ergoterapeut musím být neustále v kontaktu s lékařem a mít přístup například k informacím typu, zda pacient nemá upravenou medikaci, protože to kognitivní trénink výrazně ovlivňuje. Důležitá je spolupráce celého týmu včetně ošetřovatelského personálu.“
Další důležitou součástí léčby a návazností na kognitivní rehabilitaci je neinvazivní transkraniální terapie elektrickým proudem (tDCS), kterou berounští terapeuti ve spolupráci s neurology aplikují na oslabenou část mozku, tím ji stimulují a posilují. Jde o další velmi efektivní a bezpečnou metodu řešení problémů s kognicí. „Tím jsme jistě unikátní v rámci České republiky, protože takto ucelenou péči na jednom místě mnoho pracovišť nenabízí,“ dodává Hoidekrová.