Společně s otevřením Rehabilitačního centra v roce 2015 byl uveden do provozu bazén, jenž je součástí oddělení vodoléčby a je rozdělen na dvě samostatné nádrže. Jedna slouží pro skupinové terapie a ve druhé probíhají individuální rehabilitační procedury. V červnu loňského roku byl pak s otevřením Centra duševní rehabilitace (CDR) uveden do provozu druhý bazén, jenž je využíván především k pohybovým psychoterapeutickým aktivitám a také relaxaci.
V obou bazénech je nutné udržovat vodu čistou a příjemně teplou. K tomu slouží potřebné technologie, které jsou ukryté ve strojovnách a od začátku se o ně stará technik údržby Jiří Luňáček. V práci musí být už ve tři ráno, aby před příchodem pacientů stihnul vše potřebné obstarat. Jak sám říká, na „pekařské směny“ si už dávno zvyknul.
Jeho den začíná kontrolou kvality vody a správnosti fungování jednotlivých čistících zařízení. „Hned ráno musím změřit stav vody přímo v bazénech, do níž je čas od času potřeba ručně přidat chemickou úpravu. Což je nejvhodnější udělat právě ještě před otevřením, abych nerušil pacienty,“ popisuje na úvod.
Dohled nad kvalitou vody, která musí splňovat přísné hygienické normy, je vůbec nejdůležitější částí celého pracovního dne. Pro tyto účely Jiří Luňáček vodu několikrát za směnu vzorkuje, aby mohl její stav průběžně kontrolovat. Vše pečlivě zapisuje do deníku. „Sleduje se pH a alkalita vody, koncentrace volného a vázaného chloru, dále pak teplota a přítomnost bakterií a dalších možných patogenních mikroorganismů,“ vysvětluje s tím, že jednou za dva týdny si vzorky odebírá pracovník Státního zdravotního ústavu. „Načež z krajské hygienické stanice přicházejí namátkové kontroly bez ohlášení,“ dodává.
Vliv na parametry čistoty vody má především počet lidí, kteří bazény navštívili. Systém čištění je automatizovaný a umí na změny zareagovat tak, že si sám reguluje intenzitu jednotlivých čistících fází. Je ale důležité kontrolovat, zda přístroje měří správně. „To znamená, že všechny hlídané parametry musím přeměřit manuálně a na základě získaných hodnot mohu v případě potřeby související zařízení zkalibrovat. Navíc díky pravidelným reportům vím, kolik lidí v daný den bazény navštívilo, a podle tohoto údaje musím vodu v systému obměnit z vodovodního řadu za čerstvou. Norma je 45 litrů na osobu,“ vysvětluje.
Aby veškeré součásti technologií fungovaly správně, je důležité provádět jejich každodenní servis. Jiří Luňáček například zjišťuje možné netěsnosti v systému potrubních tras, které v případě potřeby ihned odstraní. Práce zahrnují i pravidelné čištění vodních filtrů a dalších součástí, aby se předešlo usazování bakterií, především pak těch rodu legionella. „Důležité je také prohlédnout a vymýt sítka v místech, kde jsou nainstalovány měřící sondy. Stejně tak musím vyčistit nástřikové ventily bazénové chemie,“ doplňuje s tím, že na technologicky odbornější zásahy jezdí pracovníci servisní firmy.
Navíc se u obou bazénů jednou za dva týdny provádí sanitární čištění akumulačních nádrží, odtokových kanálků a kompletně celého filtračního systému. „Bazény úplně vypouštíme jednou za rok pro účely generálního čištění,“ uzavírá Jiří Luňáček.