Naše pracoviště magnetické rezonance má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami.
Objednávání
Osobně na odd. MR v Rehabilitační nemocnici v Berouně nebo telefonicky na čísle 311 745 200 ve všední den od 7.00 - 15.00 hod.
Chcete-li se dotázat mailem, pak na adresu b.mr@nember.cz. Chcete-li se objednat mailem, je potřebné, abyste zaslali sken žádanky (poukazu) na vyšetření a uvedli také kontaktní telefon na Vás.
Vyšetření magnetickou rezonancí jsou prováděna i v odpoledních a večerních hodinách a o víkendech, u neurgentních vyšetření lze respektovat časové možnosti pacienta. Máme jedny z nejkratších objednacích lhůt v Praze a Středočeském kraji, ale i v republice. Vyšetření magnetickou rezonancí provádíme na základě lékařského doporučení (žádanky), které vystaví indikující, popř. praktický lékař na základě klinického vyšetření.
Standardně jsou lékařské popisy k vyšetření magnetickou rezonancí vyhotoveny a dodány k ošetřujícímu lékaři do 4 pracovních dní. Pokud máte naplánovanou kontrolu u svého lékaře, který Vás na MR odeslal ve lhůtě těchto 4 dní, kontaktujte jej a ověřte si, že popis vyšetření vašemu lékaři již dorazil.
Z vyšetření magnetickou rezonancí jsou v případě potřeby poskytována obrazová data na CD, které je čitelné i na běžném počítači.
Umístění pracoviště
Pracoviště magnetické rezonance je v přízemí budovy C Rehabilitační nemocnice Beroun, prof. Veselého 493, 26601, Beroun.
Přístrojové vybavení
Vyšetření provádíme na přístroji Siemens Magnetom AvantoFit s intenzitou magnetického pole 1.5 Tesla. Průměr gantry MR přístrojů je 60 cm a max. nosnost stolu je 160 kg. Přístroj je umístěn v samostatné vyšetřovací místnosti, odstíněné od radiofrekvenčních signálů z vnějšího prostředí tzv. Faradayovou klecí. Průměrná doba samotného vyšetření se může pohybovat od 15 až do 30 minut, v závislosti na druhu a způsobu vyšetření. Vyšetření pomocí magnetické rezonance se v poslední době stává velice žádaným vyšetřením ve většině lékařských oborů. Poskytuje mnoho cenných diagnostických informací, které nelze získat jinými diagnostickými modalitami bez invazivního vyšetření. Další významnou předností je, že při vyšetřeních magnetickou rezonancí nebyly dosud prokázány žádné škodlivé účinky na lidský organizmus.
Pokyny pro pacienty
Při vyšetření magnetickou rezonancí může být žádoucí, aby pacientovi do žíly byla podána diagnostická látka, tzv. kontrastní látka. Smyslem její aplikace je zobrazit odchylky, chorobné stavy, které bez jejího podání nejsou zjistitelné buď vůbec, nebo velmi špatně a nespolehlivě. Kontrastní látky pro vyšetření magnetickou rezonancí (organické sloučeniny gadolinia) mohou mít občas nepříjemné nežádoucí účinky; jejich výskytu lze do značné míry předejít modifikovanou volbou vyšetření nebo cíleným preventivním podáním některých léků. Nežádoucí reakce mohou být výraznější nebo jejich zvládání komplikovanější, pokud pacient není lačný. (Jste-li alergik nebo jste v minulosti měl nepříjemnou reakci na aplikaci kontrastní látky, prosíme, nezapomeňte nám to při objednávání sdělit).
Proto před plánovaným vyšetřením magnetickou rezonancí je žádoucí, aby pacient byl lačný, což znamená, že přibližně čtyři až šest hodin nic nejí. Přitom však nemá výrazněji omezovat příjem tekutin, aby nebyl žíznivý. Je vhodné, aby se pacient dostavil o něco dříve, než je plánovaný čas jeho vyšetření, aby se před vyšetřením mohl vyprázdnit.
Zásady přípravy před vyšetřeními jsou dobře známy zdravotnickým pracovníkům, kteří Vás na vyšetření posílají nebo objednávají a pokud se tedy neobjednáváte sami, nerozpakujte se jich na přípravu zeptat. Jste-li již k nám objednáni a nejste si jisti, jak se náležitě připravit, raději nám zavolejte. Je škoda, když vyšetření je zbytečně znehodnocováno tím, že pacient nevěděl, jak se – v podstatě nenáročně – na vyšetření správně připravit.
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud se na vyšetření máte objednat sami, a pokud Vám telefonická komunikace nečiní potíže, je vždy lepší, když nám spíše zavoláte osobně, než abyste to ponechávali rodinným příslušníkům.
Nejčastější dotazy
Jak vyšetření magnetickou rezonancí probíhá?
Pokud Vám není při objednávání řečeno jinak, dostavte se alespoň 15 minut před stanoveným časem vyšetření. Kromě toho, že se v klidu připravíte (například si dojdete na toaletu), budete v soukromí „vyzpovídáni“ našimi zdravotnickými pracovníky (zdravotní sestra nebo radiologický asistent), kteří Vám vysvětlí, jak bude vyšetření probíhat a ověří, že není žádná zábrana jeho úspěšného uskutečnění.
Vyšetření se děje vleže na pohyblivém vyšetřovacím stole, který je vsouván do tunelu se silným magnetickým polem; je zcela nebolestivé. Během vyšetření bude okolo Vás silný hluk, kterého se nebojte. Pro komunikaci s personálem obsluhujícím přístroj dostanete sluchátka, v nichž uslyšíte pokyny a informace k vyšetření (například, že máte zadržet dech, nebo že proběhne další fáze vyšetření a že máte dvě, tři minuty v klidu ležet). Kromě toho budete mít v ruce balónek, jehož zmáčknutím nám můžete dát najevo, že něco naléhavě potřebujete nebo že se necítíte dobře. Blízko Vás je mikrofon, takže obsluha stroje uslyší, i když budete chtít něco říci Vy.
Kdo nesmí nebo nemůže být vyšetřován magnetickou rezonancí (kontraindikace)?
- se zavedeným kardiostimulátorem nebo defibrilátorem
- kteří mají ponechané elektrody po odstranění kardiostimulátoru nebo defibrilátoru
- s elektronickými implantáty (kochleární implantát, inzulinová pumpa, neurostimulátor, atd.)
- s cévními svorkami v mozku (pokud neurochirurgem není potvrzeno, že užitý materiál je kompatibilní)
- s kovovými cizími předměty v oku (špony)
- vyšetření se standardně neprovádí v prvních třech měsících těhotenství
Kdo může být vyšetřen případně s určitými omezeními?
- kojící matky lze na MR vyšetřit, v případě nutnosti podání kontrastní látky by měly na 24 hodin kojení přerušit
- pacienti s kloubními náhradami, kovovými svorkami v těle, umělými srdečními chlopněmi či šrouby nebo dlahami mohou podstoupit MR vyšetření, pokud jsou uvedené předměty v těle déle než 6 týdnů
- pacienti s diabetem, kteří používají senzor pro okamžitou monitoraci glukózy v krvi, mohou být na MR vyšetřeni jedině po jeho sejmutí (je tedy s výhodou vyšetření naplánovat dle předpokládané výměny senzoru)
- pacienti s klaustrofobií nebo pacienti se silnými bolestmi mohou být vyšetřeni po předchozí premedikaci, kterou si zajistí u svého lékaře
Řídíme se doporučením Radiologické společnosti České lékařské společnosti J.E. Purkyně dle odkazu: http://www.crs.cz/media/File/pdf/RizikaaKIvysetrovaniMR.pdf
Detailní informace týkající se MR vyšetření naleznete zde: